Diagnoza logopedyczna trwa (w zależności od rodzaju zgłaszanego problemu; posiadanych dotychczasowych wyników badań dziecka; chęci dziecka do współpracy z logopedą) około 45min.-2 godziny. Zdarza się, że trwającą dłużej diagnozę, wykonuje się w trakcie dwóch spotkań, aby nie powodować dyskomfortu dzieckaZdarza się, że trwającą dłużej diagnozę, wykonuje się w trakcie dwóch spotkań, aby nie powodować dyskomfortu dziecka (szczególnie w przypadku złożonego problemu i konieczności wykonania wielu elementów diagnozy) i aby uzyskać pełen zakres potrzebnych danych (np. potrzeba wykonania badań słuchu do postawienia diagnozy). Bardzo często także wymaga ona badań dodatkowych, wykonywanych przez innych specjalistów. Diagnoza logopedyczna jest procesem złożonym. O ile pacjent nie zgłasza się z „prostym”, nie budzącym wątpliwości problemem, diagnoza logopedyczna wymaga czasu.
Wywiad z rodzicem (m.in. na temat rozwoju dziecka, w tym rozwoju motorycznego i mowy)
Badania uzupełniające (przeprowadzane w zależności od rodzaju zgłaszanego problemu), w tym np: Do pełnej diagnozy logopedycznej często potrzebne są badania dodatkowe, wykonywane u innych specjalistów (wszystkie te badania można wykonać na miejscu w Instytucie Neuromedica). Są to przede wszystkim:
Obserwacja (dziecka – jego sposobu komunikowania się, chęci nawiązywania kontaktu itd.)
Badanie mowy – to najbardziej złożony element diagnozy, obejmujący (najkrócej rzecz ujmując) badanie rozumienia i nadawania mowy. Logopeda stosuje tu szereg narzędzi diagnostycznych i pomocy, dzięki którym zbiera potrzebne informacje o pacjencie. Zastosowanie mają tu nie tylko narzędzia diagnostyczne, ale przede wszystkim rozmowa z dzieckiem, często wsparta działaniem z użyciem interesujących dziecko przedmiotów (obrazki, zabawki, klocki itp.)